post title

Official Selection - Albuquerque Live Festival
Wednesday, August 26th - Sunday, August 30th 2020





This page is still under construction and will be updated with more detail soon



All times below are UTC/GMT -6:00 hours (Mountain Daylight Time)

Wednesday, August 26th
Online Filmmaker/Script Writer Meet & Greet 4:00pm


Thursday, August 27th


1:00pm Covid-19 Films
This block of films were shot and or edited from home during the Covid-19 Quarantine

Beneath a Silent Blue Sky (Dir. Judith Lynn Stillman) [USA]

Dishwasher (Dir. skjmmjngtonrjde.) [USA]

Reprise (Dir. Özümcan Akın) [Turkey]

"World Premiere Video" - the Music Video That Survived After Music Television Didn't (Dir. Mike J. Nichols) [USA]

Safer at Home (Dir. Pat Battistini) [USA]

Day One (Dir. Ryan Cervasio) [USA]

Mother & Son Skype Sesh (Dir. Blair Peyton) [USA]

Q di Q (Dir. Gianmarco Donaggio) [Italy]

Tenant (Dir. Edwin Escobar) [USA]

I See You Now (Dir. Tara Gadomski) [USA]

Flycatcher (Dir. Guillermo Trujillo Accini) [Colombia]

Delirious (Confined) (Dir. Brice Blanloeil) [France]

And Finally Searching in Time (Dir. Giulia Maffei & Giorgia Arena) [Italy]

The Killing of Time (Dir. Neil Murphy) [Spain]

***Filmmaker Q&A following***


3:30pm Short Films

Sorry, Mommy Is on the Phone (Dir. Shihyun Wang) [USA]

Ishtar Speaks (Dir. Dena Ryane) [USA]

Asian She - Competitive Mourning (Dir. Kevin Beauchamp & Mando Lopez) [USA]

Shimmery (Dir. TzuYi Yang) [Taiwan]

CLOSED (Dir. Maximilian hillmer) [Germany]

From Kyoto, With Love (Dir. Yann Carpentier) [France]

The Animal That Therefore I Am (Dir. Bea de Visser) [Netherlands]

The Light (Dir. Bradley Mason) [USA]

It's Me (Dir. Andrea Casaseca) [Spain]

Dignity (Dir. Pat Battistini) [USA]

***Filmmaker Q&A following***


6:00pm Feature Length

Adira's Dream (Dir. Oliver Williams) [United Kingdom]

***Filmmaker Q&A following***


Friday, August 28th


1:00pm Short Films

Sacrum (Dir. Rolf Lindblom) [Finland]


Office Song (Dir. Marcus Markou) [United Kingdom]


The Mandrake (Dir. Quincy William Baltes) [USA]


Almost Midnight (Dir. Jan Fabris) [Slovenia]


The Spirit Seam (Dir. Ashley Gerst) [USA]


A French Chinese Scam Guide (Dir. Cong Li) [China]


***Filmmaker Q&A following***


3:30pm Short Films

Unseen (Dir. Naïma Pöhler) [France]


Ms. Rossi (Dir. Pat Battistini) [Italy]


Ghost of a Chance (Dir. Manes Duerr) [USA]


Rendezvous (Dir. Seth Kozak) [USA]


The Widow (Dir. Brendan Young) [Australia]


Luminous (Dir. Than Niles) [USA]


***Filmmaker Q&A following***


6:00pm Feature Length

The Curse and The Covenant (Dir. Robert Towne) [New Mexico, USA]


***Filmmaker Q&A following***


Saturday, August 29th


1:00pm Short Films

Sycamore (Dir. Mehmet Tığlı) [Turkey]


The Champ of Champs (Dir. Brian Johnston) [United Kingdom]


Under her skin (Dir. Justine Dusseaux) [France]


***Filmmaker Q&A following***


3:30pm New Mexico Short Films

Willowpede (Dir. Anthonee Smith & Kenny Vigil) [USA]


Art (Dir. Arturo Anzures) [USA]


Bid (Dir. Jetto Dorsainville) [USA]


When Did That Happen? (Dir. Stephen Burhoe) [USA]


Expolo (Dir. David D Perez) [USA]


Bring the Gun (Dir. Jeffrey M. Williams) [USA]


Sana, Sana... Un Dicho (Dir. Diego Romero) [USA]


Volunteer (Dir. Allonzo Armijo) [USA]


Let the World Go on Sleeping (Dir. Michael Charles Slavich) [USA]


***Filmmaker Q&A following***


6:00pm Feature Length

Artik (Dir. Tom Botchii) [New Mexico, USA]


***Filmmaker Q&A following***


Sunday, August 30th


Script Writers Q&A 1:00pm

Feature Scripts

Perfect World (Emil Faithe) [USA]


Totah (Kevin Goss) [USA]


Protector of the Emerald City (Kevin J. Howard) [USA]


You Didn't Come to See My Band (David Ballard) [USA]


I Quit (George Massimillo) [USA]


Short Scripts

Come Along, Harry Higgins (Kevin Machate) [USA]


“Twisted Fate” (Charles Petrilla) [USA]


Into the Moonlight (Scott Dissinger) [USA]


Echoes of Kerberos (Steve Brock) [USA]


The Yoga Retreat (Connie Jean Badrines McGill) [Spain]


Virtual Awards Ceremony 3:30pm