post title
Winners - Bi-Monthly Competition - January/February 2021
Best Feature Film:
Diamond Award: American Cannibals (Dir. C.D.Ruiz3 & John Rainwaters)
Best Short Film:
Diamond Awards:
Megachurch (Dir. Bud Bennett)
The Treaty of COVID-19 (Dir. Andy Winstead)
Platinum Awards:
The Man That You Fear (Dir. Nicholas Kerekes)
The Final Wish (Dir. Luis Perez Villegas)
Gold Award: The two emperor poets (Dir. Shihyun Wang)
Silver Award: Slow Burn (Dir. Caleb Kurowski)
Bronze Award: Echoes of Kerberos (Dir. Ross Kolton)
Best Documentary Feature:
Diamond Awards:
Noon Time Legends (Dir. Paul Ingles)
Searching for Skylab: America's Forgotten Triumph (Dir. Dwight Steven-Boniecki)
Platinum Award: Jack Made A Play About John (Dir. Eric Michael Kochmer)
Gold Award: Who the f... is Roger Rossmeisl (Dir. Luc Quelin)
Silver Award: The Distance Between (Dir. Roberto Espinosa)
Bronze Award: Consciousness Contemplated (Dir. Lori Morris MDIV MATS BBA Yoga Certified EC)
Best Documentary Short:
Diamond Awards:
How Cartoons Are Made (Dir. Artie Romero)
Energy through a helping hand (Dir. Zen Won)
Platinum Awards:
20 something in Taiwan (Dir. Shihyun Wang)
Touched by the unknown (Dir. Shihyun Wang)
Gold Awards:
Jayro (Dir. Wojciech Lorenc)
Before I Die (Dir. Nakul Dev)
Silver Awards:
Spiritual Encounter - Energy Healing (Dir. Shihyun Wang)
Introducing buzzTHEPUZZ, an upcycling company from S.Korea (Dir. Katherine Suk)
Bronze Awards:
Virus, Antichrist and Boris Johnson according to Nostradamus (Dir. Shihyun Wang)
Life energized - Remotely (Dir. Shihyun Wang)
Best Experimental Short:
Diamond Award: Geneva Jacuzzi's Casket (Dir. Chris Friend)
Platinum Award: Poems by two emperor poets (Dir. Shihyun Wang)
Gold Award: Bloodline | ShiftMX (Dir. Ryan Marcus & John Alvino)
Silver Award: Can of Hills (Dir. Vezun .)
Best New Mexico Feature:
Diamond Award: Hello In There (Dir. Thomas Nightingale & Jessica Hayden)
Best New Mexico Short:
Diamond Award: HAPPY ANNIVERSARY (Dir. DeAngelo Bethea)
Platinum Award: The Man That You Fear (Dir. Nicholas Kerekes)
Best Feature Script:
Diamond Award: Emil Faithe (Forever After)
Platinum Award: Lawrence DeGala (The Ever After)
Best Short Film Script:
Diamond Award: Kevin Machate (Milton)
Platinum Award: Angel Connell (Fatal Ambition)
Best Music Video:
Diamond Award: Hurt (Dir. Don Swanson)
Platinum Award: HUNTED (Werewolves of the Astral Plane) (Dir. Lisa Hammer)
Best Trailer:
Diamond Award: Super Cai (Artie Romero)
@Home COVID-19 Categories
Projects created at home during COVID-19 quarantine
Best @Home COVID-19 Short Film:
Diamond Awards:
My Friend, Marcel (Dir. William Soffe)
So Tired (Dir. Lauren Harper)
Platinum Awards:
We're All Fine (Dir. Sarah Young)
The Year 2020 (Dir. Laura Walter)
Gold Awards:
The Man That You Fear (Dir. Nicholas Kerekes)
A Dance for A - Pandemic Dance No. 1 (Dir. Richard Daniels)
Silver Awards:
Stella (Dir. Greg Berger)
The Zoom Gatekeeper (Dir. Ashna Sharan)
Bronze Award: Queen Bee of the Middle School (Dir. Jeryl Parade)
Best Director:
Diamond Award: Nicholas Kerekes (The Man That You Fear)
Best Actor:
Diamond Award: DeAngelo Bethea (HAPPY ANNIVERSARY)
Platinum Award: Michael L. McNulty (The Man That You Fear)
Gold Award: Steve Brock (Echoes of Kerberos)
Best Actress:
Diamond Award: Carolyn Meyer (Echoes of Kerberos)
Best Supporting Actor:
Diamond Award: Zen Won (The two emperor poets)
Platinum Award: Eric Michael Kochmer (Echoes of Kerberos)
Best Supporting Actress:
Diamond Award: Sarah Kathryn Makl (Queen Bee of the Middle School)
Best Original Score:
Diamond Award: Jeffrey Gold (Echoes of Kerberos)
Platinum Award: Chris Shaw (Hello In There)
2020 Winners
2019 Winners
2018 Winners
2017 Winners